O mě

Jsem nadšenec do vintage designu. Nezaměřuji se přitom na jedinou oblast, mám rád nábytek, svítidla, sklo, doplňky, oblečení a další. Několik let jsem žil v holandském Groningenu, místní kultura recyklace starých věcí mě hodně ovlivnila. Konkrétně mě dostaly místní dobročinné bazary, kde lidé nosí nepotřebné věci a nechtějí za ně nic na oplátku, jen ten pocit, že se ještě využijí, a že si také můžou ulovit hezký kousek. Zároveň tyto bazary voní, jsou hezky uspořádané a mají příjemnou obsluhu, takže se zde nebojíte vejít, tak jako do některých českých..

A pak jsem jednoho dne objevil Loods G (#hermannieman), vintage shop, který mám ze všech nejradši. Zdánlivý nepořádek, kouzlo starých věcí naskládaných do téměř neprůchozích uliček, poklad vedle pokladu, krása vedle nádhery. Za nějakou dobu se vedle do starého bazénu nastěhoval Bij de Tijd (volně přeloženo „tak šel čas“) a tak byl téměř pravidelný program sobotního dopoledne jasný.

Potom jsme byli na výletě v Berlíně, já ležel na posteli retro hostelu a nemohl odtrhnout oči od lustru. Jeho šest stínidel ve tvaru podivných krystalů mě uhranulo. A tak jsem se rozhodl, že bych chtěl jednoho dne mít svůj vlastní vintage shop, že bych se taky chtěl obklopit krásnýma věcma, ale hlavně lidmi, kteří tyto krásné věci ocení. To jsem ještě nevěděl, že ta stínidla v Berlíně byla z Kamenického Šenova.

 

Vintage shop nedělám pro výdělek, ale protože mě to baví. Rád bych se držel několika pravidel:

Nejsem překupník starých věcí. Věcem přidávám hodnotu, čištěním, leštěním, renovací, a dalšími aktivitami.

Beru i horší kousky, nejde mi o dokonalost, o to, aby věci vypadaly jako nové. Jsem odpůrcem sterilní dokonalosti nábytku a interiérů dnešní doby. Dávám přednost útulnosti a příjemnosti, jemné patině, která předmětu dává jedinečnost.

Zastávám férový výkup. Rád zaplatím rozumnou cenu za dobré kousky. Předtím rád lidem rozmlouvám zbavování se hezkých vintage kousků.

Nepouštím se do soubojů s překupníky o prémiové kousky. Kdo dělá v tomto odvětví, určitě ví, o čem mluvím. Zároveň se nesnažím ostatním kazit výkup přeplácením, očerňováním a podobnými praktikami.

Nepředkládám nepodložené informace, nesmyslné datování produktů na základě odhadu a podobně. O nabízených věcech studuji, zjišťuji informace z dostupných zdrojů, od muzeí, výrobců apod.

Zabývám se činnostmi k rozvoji českého vintage průmyslu a jeho propagaci v zahraničí. V současnosti například pomáhám mapovat české školní obrazy (plakáty) pro jednu z největších světových databází.

 

Co osobně mám nejradší: Lustry z Kamenického Šenova, na mém eshopu jich tak najdete hodně, často i ve více kusech.

Co osobně nemám tak moc rád: Skříňky od Jiroutky, jsou podlě mě přeceňovány. Taky nemám rád mainstream, dávám přednost méně známým kouskům.

Zpět do obchodu