Záhadný Štěpán Tabery

Pojďme si povídat o designéru, který byl pro mě dlouhou dobu zahalen tajemstvím. Tímto designérem je Štěpán Tabery. Ano, toto je jeho pravé jméno. Někteří ho nazývají Štěpán Tabera, jiní Štefan Tabery, a podobné nesmysly.

Setkal jsem se i s tím, že někteří sbírají lampy od OPP Jihlava, podniku, který je často s Taberym spojován. Pak jsem jednoho dne četl článek v časopisu Domov ze 70. let, report z výstavy v Brně, kde byli představeni všichni důležití výrobci svítidel toho roku. OPP Jihlava mezi nimi nebylo. Což mi přišlo zajímavé a především podezřelé. A tak jsem začal s bádáním.

Kdo to byl Štěpán Tabery? Tak tedy pěkně od začátku, narodil se v Brně, což mě velmi potěšilo, v roce 1929. Absolvoval Sklářskou průmyslovou školu v Železném Brodě, stejně jako jeho o rok mladší sestra Marta Taberyová, známá umělkyně v oboru keramiky. Jeho následná tvorba je úzce spjata se sklárnou v Košťanech u Teplic, kde nastoupil hned po škole roku 1949 a která spadala pod národní podnik Osvětlovací sklo s ředitelstvím ve Valašském Meziříčí (Krásenská sklárna).

Košťanská sklárna se v rámci podniku specializovala na barevná skla typu Triplex Opál - s vnitřní bílou opálovou vrstvou, střední průhlednou a vrchní v barevném provedení. Nejčastější barvy vrchní vrstvy osvětlovadel jsou sytě červená a oranžová, občas najdeme i žlutou, purpurovou a další výrazné odstíny. 

Štěpán Tabery ve sklárně pracoval na pozici výtvarníka a sklářského technika. Zúčastnil se několika zahraničních výstav, např. v Gotteborgu, Hannoveru nebo Paříži. Za zmínku určitě stojí jeho samostatná výstava v Galerii Jaroslava Krále v Brně v roce 1976, kde kromě stojanových a stolních lamp představil i závěsná tělesa, prostorová tělesa, nástěnná světla nebo třeba zahradní panely. Celkem 45 exponátů. Kéž by se tak dalo vrátit v čase a pořídit obsáhlou fotodokumentaci.

Čím jsou jeho osvětlovadla tak vyjímečná? Celistvostí působení jeho tvarově minimalistických osvětlovacích objektů, které jsou nejčastěji tvořeny jediným kusem skla. Ukrytím elektroinstalace dovnitř neprůhledného objektu a vypuštěním spojovacích prvků vytváří originální kusy, které jsou ozdobou interiéru nejen při zapnutí, ale i zajímavým dekoračním prvkem za denního světla. Za mě rozhodně nadčasový design.

Jakou roli v celém příběhu hraje OPP Jihlava, podnik uváděný jako výrobce lamp od Štěpána Taberyho? Ten pouze vyráběl montury - podstavy pro svítidla. Najdeme o tom zmínku ve Zpravodaji Okresního průmyslového podniku Jihlava (OPP Jihlava) z roku 1982, kde se uvádí: "V současné době vyrábíme montury pro tělesa svítidel v kooperaci pro Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. Na základě dosavadních zkušeností chceme přistoupit v roce 1983 ke zřízení samostatného provozu montáže svítidel a k obohacení vnitřního trhu výrobou vlastního komplexního svítidla." (Zdroj 1) Mnoho lidi je zmateno značkou OPP Jihlava vyraženou na montuře svítidla a často přehlíží nálepku s logem Osvětlovacího skla, pokud se vůbec nějaká dochovala.

A tak je Štěpán Tabery nešťastně spojován s OPP Jihlava, průmyslovým podnikem, který vyráběl od kovových dílů přes nábytek téměř cokoliv a zabýval se službami jako opravy místních rozhlasů. Místo aby byl spojován s Osvětlovacím sklem, podnikem, který nás reprezentoval na zahraničních výstavách a přinesl našim krajinám nejeden nádherný skleněný skvost.

 

Zdroj 1: Zpravodaj Okresního průmyslového podniku v Jihlavě. Jihlava: Okresní průmyslový podnik, 1982.

Zdroj 2: ŘEPKOVÁ, Sylva. Sylva Řepková: tapiserie v architektuře ; Štěpán Tabery : Osvětlovadla : 20.1.-22.2.1976 : Galerie Jaroslava Krále, Brno. Brno: Český fond výtvarných umění, 1976.

Poděkování: Panu Jiřímu Fojtíkovi, bývalému fotografovi Osvětlovacího skla, za povolení využít fotografie z jeho sbírky

Disclaimer: Uváděné informace jsou předloženy na základě dostupných zdrojů. V případě, že máte dodatečné nebo upřesňující informace, prosím kontaktujte mě.

 

StepanTabery

 

IMG_0035

 

OS logo

 

Lampy OPP Jihlava Stepan Tabery 4

 

Zpět do obchodu