Kdo to byl Štěpán Tabery

Jsou věci, které na vintage věcech miluju. A pak ty, které nesnáším. Jednou z těch nenáviděných je uvádění nesmyslných informací o vintage produktech, jejich následné kopírování všemi ostatními, pohodlnými prodejci. Proto se čas od času zabývám ověřováním a zjišťováním historických skutečností.

Dnes jsem se dostal k designéru, který byl pro mě vždy zahalen tajemstvím. Tímto designérem je Štěpán Tabery. Ano, toto je jeho pravé jméno. Někteří ho nazývají Štěpán Tabera, jiní Štefan Tabery, a podobné nesmysly. 

Kdo to byl Štěpán Tabery? Tak tedy pěkně od začátku, narodil se v Brně, což mě velmi potěšilo, v roce 1929. Absolvoval Sklářskou průmyslovou školu v Železném Brodě, stejně jako jeho o rok mladší sestra Marta Taberyová, známá umělkyně. Jeho následná tvroba je spjata se sklárnou v Košťanech u Teplic, která spadala pod národní podnik Osvětlovací Sklo s ředitelstvím ve Valašském Meziříčí (Krásenská sklárna). Košťanská sklárna se v rámci podniku specializovala na barevná skla typu Triplex Opál (s vnitřní bílou opálovou vrstvou, střední průhlednou a vrchní v barevném provedení). Nejčastější barvy vrchní vrstvy osvětlovadel jsou sytě červená a oranžová. 

Štěpán Tabery se zúčastnil několika zahraničních výstav, např. v Gotteborgu, Hannoveru nebo Paříži. Čím jsou jeho osvětlovadla tak vyjímečná? Celistvostí působení jeho tvarově minimalistických osvětlovacích objektů, které jsou nejčastěji tvořeny jediným kusem skla. Skrytím elektroinstalace dovnitř neprůhledného objektu a vypuštěním spojovacích prvků vytváří originální kusy, které jsou ozdobou interiéru nejen při zapnutí, ale i zajímavým dekoračním prvkem za denního světla. Za mě rozhodně nadčasový design.

Jakou roli v celém příběhu hraje OPP Jihlava, podnik uváděný jako výrobce lamp od Štěpána Taberyho? To se mi ještě nepodařilo vypátrat, ocením jakoukoliv pomoc. Osobně si trouchám tipnout, že OPP Jihlava pouze vyráběl podstavy a elektroinstalaci pro svítidla. 

 

Zdroj: ŘEPKOVÁ, Sylva. Sylva Řepková: tapiserie v architektuře ; Štěpán Tabery : Osvětlovadla : 20.1.-22.2.1976 : Galerie Jaroslava Krále, Brno. Brno: Český fond výtvarných umění, 1976.

Disclaimer: Uváděné informace jsou předloženy na základě dostupných zdrojů. V případě, že máte dodatečné nebo upřesňující informace, prosím kontaktujte mě.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení